Home Entertainment Winners at BAFTA Awards ’18

Winners at BAFTA Awards ’18

12 min read
0
0
1,659

Writer-director Martin McDonagh’s drama Three Billboards Outside Ebbing, Missouri won big at the EE British Academy Film Awards on Sunday, claiming five prizes, including best film.

The movie, about a grieving mother who rents three billboards to call attention to her daughter’s unsolved murder, also won the awards for outstanding British film, leading actress (Frances McDormand), supporting actor (Sam Rockwell), and original screenplay (McDonagh).

Gary Oldman won the award for leading actor with his portrayal of Winston Churchill in Darkest Hour; the film also won the award for makeup and hair. Guillermo del Toro’s sci-fi love story The Shape of Water won three awards: director (Del Toro), original music (Alexandre Desplat), and production design.

Allison Janney received the award for supporting actress for her work in I, Tonya, and Get Out star Daniel Kaluuya won the EE Rising Star award, which is voted for by the public.

See the full list of winners below.

BEST FILM

CALL ME BY YOUR NAME Emilie Georges, Luca Guadagnino, Marco Morabito, Peter Spears

DARKEST HOUR Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski

DUNKIRK Christopher Nolan, Emma Thomas

THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro, J. Miles Dale

WINNER: THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Graham Broadbent, Pete Czernin, Martin McDonagh

 

OUTSTANDING BRITISH FILM

DARKEST HOUR Joe Wright, Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski

THE DEATH OF STALIN Armando Iannucci, Kevin Loader, Laurent Zeitoun, Yann Zenou, Ian Martin, David Schneider

GOD’S OWN COUNTRY Francis Lee, Manon Ardisson, Jack Tarling

LADY MACBETH William Oldroyd, Fodhla Cronin O’Reilly, Alice Birch

PADDINGTON 2 Paul King, David Heyman, Simon Farnaby

WINNER: THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Martin McDonagh, Graham Broadbent, Pete Czernin

 

OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER

THE GHOUL Gareth Tunley (Writer/Director/Producer), Jack Healy Guttmann & Tom Meeten (Producers)

WINNER: I AM NOT A WITCH Rungano Nyoni (Writer/Director), Emily Morgan (Producer)

JAWBONE Johnny Harris (Writer/Producer), Thomas Napper (Director)

KINGDOM OF US Lucy Cohen (Director)

LADY MACBETH Alice Birch (Writer), William Oldroyd (Director), Fodhla Cronin O’Reilly (Producer)

 

FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE

ELLE Paul Verhoeven, Saïd Ben Saïd

FIRST THEY KILLED MY FATHER Angelina Jolie, Rithy Panh

WINNER: THE HANDMAIDEN Park Chan-wook, Syd Lim

LOVELESS Andrey Zvyagintsev, Alexander Rodnyansky

THE SALESMAN Asghar Farhadi, Alexandre Mallet-Guy

 

DOCUMENTARY

CITY OF GHOSTS Matthew Heineman

WINNER: I AM NOT YOUR NEGRO Raoul Peck

ICARUS Bryan Fogel, Dan Cogan

AN INCONVENIENT SEQUEL Bonni Cohen, Jon Shenk

JANE Brett Morgen, Bryan Burk

 

ANIMATED FILM

WINNER: COCO Lee Unkrich, Darla K. Anderson

LOVING VINCENT Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart

MY LIFE AS A COURGETTE Claude Barras, Max Karli

 

DIRECTOR

BLADE RUNNER 2049 Denis Villeneuve

CALL ME BY YOUR NAME Luca Guadagnino

DUNKIRK Christopher Nolan

WINNER: THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Martin McDonagh

 

ORIGINAL SCREENPLAY

GET OUT Jordan Peele

I, TONYA Steven Rogers

LADY BIRD Greta Gerwig

THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

WINNER: THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Martin McDonagh

 

ADAPTED SCREENPLAY

WINNER: CALL ME BY YOUR NAME James Ivory

THE DEATH OF STALIN Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider

FILM STARS DON’T DIE IN LIVERPOOL Matt Greenhalgh

MOLLY’S GAME Aaron Sorkin

PADDINGTON 2 Simon Farnaby, Paul King

 

LEADING ACTRESS

ANNETTE BENING Film Stars Don’t Die in Liverpool

WINNER: FRANCES McDORMAND Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

MARGOT ROBBIE I, Tonya

SALLY HAWKINS The Shape of Water

SAOIRSE RONAN Lady Bird

 

LEADING ACTOR

DANIEL DAY-LEWIS Phantom Thread

DANIEL KALUUYA Get Out

WINNER: GARY OLDMAN Darkest Hour

JAMIE BELL Film Stars Don’t Die in Liverpool

TIMOTHÉE CHALAMET Call Me by Your Name

 

SUPPORTING ACTRESS

WINNER: ALLISON JANNEY I, Tonya

KRISTIN SCOTT THOMAS Darkest Hour

LAURIE METCALF Lady Bird

LESLEY MANVILLE Phantom Thread

OCTAVIA SPENCER The Shape of Water

 

SUPPORTING ACTOR

CHRISTOPHER PLUMMER All the Money in the World

HUGH GRANT Paddington 2

WINNER: SAM ROCKWELL Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

WILLEM DAFOE The Florida Project

WOODY HARRELSON Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

ORIGINAL MUSIC

BLADE RUNNER 2049 Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer

DARKEST HOUR Dario Marianelli

DUNKIRK Hans Zimmer

PHANTOM THREAD Jonny Greenwood

WINNER: THE SHAPE OF WATER Alexandre Desplat

 

CINEMATOGRAPHY

WINNER: BLADE RUNNER 2049 Roger Deakins

DARKEST HOUR Bruno Delbonnel

DUNKIRK Hoyte van Hoytema

THE SHAPE OF WATER Dan Laustsen

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Ben Davis

 

EDITING

WINNER: BABY DRIVER Jonathan Amos, Paul Machliss

BLADE RUNNER 2049 Joe Walker

DUNKIRK Lee Smith

THE SHAPE OF WATER Sidney Wolinsky

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Jon Gregory

 

PRODUCTION DESIGN

BEAUTY AND THE BEAST Sarah Greenwood, Katie Spencer

BLADE RUNNER 2049 Dennis Gassner, Alessandra Querzola

DARKEST HOUR Sarah Greenwood, Katie Spencer

DUNKIRK Nathan Crowley, Gary Fettis

WINNER: THE SHAPE OF WATER Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau

 

COSTUME DESIGN

BEAUTY AND THE BEAST Jacqueline Durran

DARKEST HOUR Jacqueline Durran

I, TONYA Jennifer Johnson

WINNER: PHANTOM THREAD Mark Bridges

THE SHAPE OF WATER Luis Sequeira

 

MAKE UP & HAIR

BLADE RUNNER 2049 Donald Mowat, Kerry Warn

WINNER: DARKEST HOUR David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji

I, TONYA Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee

VICTORIA & ABDUL Daniel Phillips, Lou Sheppard

WONDER Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten

 

SOUND

BABY DRIVER Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Dan Morgan, Jeremy Price, Julian Slater

BLADE RUNNER 2049 Ron Bartlett, Theo Green, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth

WINNER: DUNKIRK Alex Gibson, Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten

THE SHAPE OF WATER Christian Cooke, Nelson Ferreira, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern

STAR WARS: THE LAST JEDI Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

 

SPECIAL VISUAL EFFECTS

WINNER: BLADE RUNNER 2049 Richard R. Hoover, Paul Lambert, Gerd Nefzer, John Nelson

DUNKIRK Paul Corbould, Scott Fisher, Andrew Jackson, Andrew Lockley

THE SHAPE OF WATER Dennis Berardi, Trey Harrell, Mike Hill, Kevin Scott

STAR WARS: THE LAST JEDI Stephen Alpin, Chris Corbould, Ben Morris, Neal Scanlan

WAR FOR THE PLANET OF THE APES Daniel Barrett, Dan Lemmon, Joe Letteri, Joel Whist

 

BRITISH SHORT ANIMATION

HAVE HEART Will Anderson

MAMOON Ben Steer

WINNER: POLES APART Paloma Baeza, Ser En Low

 

BRITISH SHORT FILM

AAMIR Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster

WINNER: COWBOY DAVE Colin O’Toole, Jonas Mortense

A DROWNING MAN Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sørensen, Patrick Campbell

WORK Aneil Karia, Scott O’Donnell

WREN BOYS Harry Lighton, Sorcha Bacon, John Fitzpatrick

 

EE RISING STAR AWARD (voted for by the public)

WINNER: DANIEL KALUUYA

FLORENCE PUGH

JOSH O’CONNOR

TESSA THOMPSON

TIMOTHÉE CHALAMET

Source: ew.com

  • Grammy x BAFTA 2019 red carpet looks

    Whether music or film, the universal language that exists among both sides is the language…
Load More Related Articles
Load More By Josephine Amoako
Load More In Entertainment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

How Fendi’s autumn/winter 2019 MFW show paid tribute to Karl Lagerfeld

The final collection the late Karl Lagerfeld designed for Fendi as its creative director (…