Home Entertainment Michaela Coel among second night winners of the 2021 NAACP non-televised ceremony

Michaela Coel among second night winners of the 2021 NAACP non-televised ceremony

On the second night of the NAACP virtual awards handout, ‘I May Destroy You’ writer, producer, director and actress, Michaela Coel picked up Outstanding Writing in a Comedy Series.

Coel was up against ‘Insecure’s Issa Rae, ‘The Rock’s credited writers Lee Eisenberg, Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon, Netflix’s ‘Pilot’ show writers Mindy Kaling, Lang Fisher, and Rajiv Joseph of ‘The Manager’ on Apple TV +.

Attica Locke was also feted with the Outstanding Writing in a Drama Series for ‘Little Fires Everywhere’, while Geri Cole took home Outstanding Writing in a Television Movie or Special for ‘The Power of We: A Sesame Street Journal’.

On the film side, Radha Blank’s ‘The Forty-Year-Old Version’ picked up Outstanding Writing in a Motion Picture, beating Oscar favourites ‘One Night in Miami’ and ‘Minari’.

Away from the writing categories, Anya Adams’ directorial role on ‘Black-ish’ won him the Outstanding Directing in a Comedy Series, with Hanelle Culpepper winning Outstanding Directing in a Drama Series for ‘Remembrance’.

Prior to the second wave of winners announced yesterday, the first batch of the NAACP 2021 recipients netted former US President Barrack Obama as winner of the Outstanding Literary Work – Nonfiction for his memoir ‘A Promised Land’.

The non-televised virtual ceremony is expected to run throughout the week to Friday, March 26, before the live telecast on Saturday, March 28 on BET and across ViacomCBS’ networks including CBS, VH1 and MTV.

The NAACP Image Awards recognizes the achievements of people of color in TV, music, literature and film and those who promote social justice through creative endeavors.

Check below for the full list of winners so far.

NIGHT TWO: Tuesday, March 23, 2021

Outstanding Writing in a Comedy Series
Michaela Coel – I May Destroy You – “Ego Death” (HBO) (WINNER)
Issa Rae – Insecure – “Lowkey Feelin’ Myself” (HBO)
Lee Eisenberg, Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon – Little America – “The Rock” (Apple TV+)
Mindy Kaling, Lang Fisher – Never Have I Ever “Pilot” (Netflix)
Rajiv Joseph – Little America – “The Manager” (Apple TV+)

Outstanding Writing in a Drama Series
Attica Locke – Little Fires Everywhere – “The Spider Web” (Hulu) (WINNER)
Erika L. Johnson, Mark Richard – The Good Lord Bird – “A Wicked Plot” (Showtime)
Jessica Lamour – Little Voice – “Love Hurts” (Apple TV+)
Katori Hall – P-Valley – “Perpetratin'” (Starz)
Tanya Barfield – Mrs. America – “Shirley” (FX)

Outstanding Writing in a Television Movie or Special
Geri Cole – The Power of We: A Sesame Street Special (HBO Max) (WINNER)

Diallo Riddle, Bashir Salahuddin, D. Rodney Carter, Emily Goldwyn, Rob Haze, Zuri Salahuddin, Bennett Webber, Evan Williams, Will Miles – Sherman’s Showcase Black History Month Spectacular (IFC)
Eugene Ashe – Sylvie’s Love (Amazon Studios)
Lin-Manuel Miranda – Hamilton (Disney+)
Sylvia L. Jones, Camille Tucker – The Clark Sisters: First Ladies of Gospel (Lifetime)

Outstanding Writing in a Motion Picture
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version (Netflix) (WINNER) 

David E. Talbert – Jingle Jangle: A Christmas Journey (Netflix)
Kemp Powers – One Night in Miami… (Amazon Studios)
Lee Isaac Chung – Minari (A24)
Pete Docter, Kemp Powers, Mike Jones – Soul (Walt Disney Studios Motion Pictures)

Outstanding Directing in a Comedy Series
Anya Adams – Black-ish – “Hair Day” (ABC) (WINNER)
Aurora Guerrero – Little America – “The Jaguar” (Apple TV+)
Eric Dean Seaton – Black-ish – “Our Wedding Dre” (ABC)
Kabir Akhtar – Never Have I Ever – “… started a nuclear war” (Netflix)
Sam Miller, Michaela Coel – I May Destroy You – “Ego Death” (HBO)

Outstanding Directing in a Drama Series
Hanelle Culpepper – Star Trek: Picard – “Remembrance” (CBS All Access) (WINNER)
Cheryl Dunye – Lovecraft Country – “Strange Case” (HBO)
Misha Green – Lovecraft Country – “Jig-a-Bobo” (HBO)
Nzingha Stewart – Little Fires Everywhere – “The Uncanny” (Hulu)
Steve McQueen – Small Axe – “Mangrove” (Amazon Studios)

Outstanding Directing in a Television Movie or Special
Eugene Ashe – Sylvie’s Love (Amazon Studios) (WINNER)

Beyoncé Knowles Carter, Emmanuel Adeji, Blitz Bazawule, Kwasi Fordjour – Black Is King (Disney+)
Christine Swanson – The Clark Sisters: First Ladies of Gospel (Lifetime)
Chuck Vinson, Alan Muraoka – The Power of We: A Sesame Street Special (HBO Max)
Kamilah Forbes – Between The World And Me (HBO)

Outstanding Directing in a Motion Picture
Gina Prince-Bythewood – The Old Guard (Netflix) (WINNER)

David E. Talbert – Jingle Jangle: A Christmas Journey (Netflix)
George C. Wolfe – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version (Netflix)
Regina King – One Night in Miami… (Amazon Studios)

Outstanding Short-Form Series – Comedy or Drama
#FreeRayshawn (Quibi) (WINNER)
CripTales (BBC America)
Lazor Wulf (Adult Swim)
Mapleworth Murders (Quibi)
Sincerely, Camille (OWN: Oprah Winfrey Network)

Outstanding Performance in a Short-Form Series
Laurence Fishburne – #FreeRayshawn (Quibi) (WINNER)

Giancarlo Esposito – The Broken and the Bad (AMC.com )
J.B. Smoove – Mapleworth Murders (Quibi)
Jasmine Cephas Jones – #FreeRayshawn (Quibi)
Stephan James – #FreeRayshawn (Quibi)

Outstanding Short-Form Series – Reality/Nonfiction
Between The Scenes – The Daily Show (Comedy Central) (WINNER)
American Masters – Unladylike2020 (PBS)
Benedict Men (Quibi)
In The Making (PBS)
Inspire Change Series (NFL Network)

Outstanding Short-Form. (Live Action)
Black Boy Joy (Film Independent Project Involve ) (WINNER)

Baldwin Beauty (Powderkeg Media)
Gets Good Light
Home
Mr. & Mrs. Ellis (AMB Productions)

Outstanding Short-Form (Animated)
Canvas (Netflix) (WINNER)
Cops and Robbers (Netflix)
Loop (Pixar Animation Studios)
The Power of Hope (The Power Of Hope)
Windup (Unity Technologies)

Special Award – Spingarn Medal
Misty Copeland

NIGHT ONE: Monday, March 22, 2021

Outstanding Literary Work – Fiction
Black Bottom Saints – Alice Randall (HarperCollins Publishers)
Lakewood – Megan Giddings (HarperCollins Publishers)
Riot Baby – Tochi Onyebuchi (TorDotCom Publishing, imprint of Tom Doherty Associates)
The Awkward Black Man – Walter Mosley (Grove Atlantic) (WINNER)
The Vanishing Half – Brit Bennett (Riverhead Books)

Outstanding Literary Work – Nonfiction
A Black Women’s History of the United States – Dr. Daina Ramey Berry and Dr. Kali Nicole Gross (Beacon Press)
A Promised Land – Barack Obama (Crown) (WINNER)
Driving While Black – Gretchen Sorin (W. W. Norton & Company)
Long Time Coming: Reckoning with Race in America – Michael Eric Dyson (St. Martin’s Press)
We’re Better Than This – Elijah Cummings (HarperCollins Publishers)

Outstanding Literary Work – Debut Author
A Knock at Midnight – Brittany Barnett (Penguin Random House)
Greyboy: Finding Blackness in a White World – Cole Brown (Skyhorse)
Lakewood – Megan Giddings (HarperCollins Publishers)
The Compton Cowboys – Walter Thompson-Hernandez (HarperCollins Publishers)
We’re Better Than This – Elijah Cummings (HarperCollins Publishers) (WINNER)

Outstanding Literary Work – Biography/Autobiography
A Most Beautiful Thing: The True Story of America’s First All-Black High School Rowing Team – Arshay Cooper (Macmillan)
A Promised Land – Barack Obama (Crown)
Olympic Pride, American Prejudice – Deborah Draper (Simon & Schuster)
The Dead Are Arising – Les Payne, Tamara Payne (W. W. Norton & Company) (WINNER)
Willie: The Game-Changing Story of the NHL’s First Black Player – Willie O’Ree (Penguin Canada)

Outstanding Literary Work – Instructional
Do Right by Me: Learning to Raise Black Children in White Space – Valerie Harrison (Temple University Press)
Living Lively – Haile Thomas (HarperCollins Publishers)
The Black Foster Youth Handbook – Ángela Quijada-Banks (Soulful Liberation)
The Woman God Created You to Be: Finding Success Through Faith–Spiritually, Personally, and Professionally – Kimberla Lawson Roby (Lenox Press)
Vegetable Kingdom – Bryant Terry (Penguin Random House) (WINNER)

Outstanding Literary Work – Poetry
Homie – Danez Smith (Graywolf Press)
Kontemporary Amerikan Poetry – John Murillo (Four Way Books)
Seeing the Body – Rachel Eliza Griffiths (W. W. Norton & Company)
The Age of Phillis – Honorée Jeffers (Wesleyan University Press) (WINNER)
Un-American – Hafizah Geter (Wesleyan University Press)

Outstanding Literary Work – Children
I Promise – LeBron James, Nina Mata (HarperCollins)
Just Like a Mama – Alice Faye Duncan, Charnelle Pinkney Barlow (Simon & Schuster)
Kamala Harris: Rooted in Justice – Nikki Grimes, Laura Freeman (Simon & Schuster)
She Was the First!: The Trailblazing Life of Shirley Chisholm – Katheryn Russell-Brown, Eric Velasquez (Lee & Low Books) (WINNER)
The Secret Garden of George Washington Carver – Gene Barretta, Frank Morrison (HarperCollins)

Outstanding Literary Work – Youth/Teens
Before the Ever After – Jacqueline Woodson (Penguin Random House) (WINNER)
Black Brother, Black Brother – Jewell Parker Rhodes (Hachette Book Group)
Dear Justyce – Nic Stone (Crown Books for Young Readers)
Stamped: Racism, Antiracism, and You: A Remix of the National Book Award-winning Stamped from the Beginning – Jason Reynolds (Hachette Book Group )
This is Your Time – Ruby Bridges (Delacorte Books for Young Readers)

Outstanding Directing in a Documentary (Television or Motion Picture)
Keith McQuirter – By Whatever Means Necessary: The Times of Godfather of Harlem (EPIX) (WINNER)
Muta’Ali – Yusuf Hawkins: Storm Over Brooklyn (HBO)
Sam Pollard, Maro Chermayeff – Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children (Ep. 1 & 2) (HBO)
Simcha Jacobovici – Enslaved: The Lost History of the Transatlantic Slave Trade (EPIX)
Yoruba Richen – The Sit-In: Harry Belafonte Hosts the Tonight Show (Peacock)

Outstanding Writing in a Documentary (Television or Motion Picture)
Mary Mazzio – A Most Beautiful Thing (Peacock)
Melissa Haizlip – Mr. Soul! (Maysles Documentary Center) (WINNER)
Nile Cone – The Beat Don’t Stop (TV One)
Royal Kennedy Rodgers – Hollywood’s Architect: The Paul R. Williams Story (PBS)
Yoruba Richen, Elia Gasull Balada, Valerie Thomas – The Sit-In: Harry Belafonte Hosts the Tonight Show (Peacock)

Outstanding Documentary (Television)
And She Could Be Next (PBS)
Black Love (OWN: Oprah Winfrey Network)
Enslaved: The Lost History of the Transatlantic Slave Trade (EPIX)
The Last Dance (ESPN / Netflix) (WINNER)
Unsung (TV One)

Outstanding Documentary (Film)
All In: The Fight For Democracy (Amazon Studios)
Coded Bias (7th Empire Media)
John Lewis: Good Trouble (Magnolia Pictures/Participant) (WINNER)
Mr. Soul! (Shoes in the Bed Productions)
On the Record (HBO Max)

Load More Related Articles
Load More By Larry Adams
Load More In Entertainment
Comments are closed.

Check Also

Glitz Africa weekend watchlist

The early days of April has been a good watch on Netflix. The streaming platform, which co…