Home Entertainment AMVCA 2018 Nominees’ List Out!

AMVCA 2018 Nominees’ List Out!

8 min read
0
0
349

Nominees for the 2018 AMVCA were announced on Saturday, June 30 by ace Ghanaian actress Joselyn Dumas and actor/Comedian Bovi in a live telecast on all Africa Magic Channels on DStv and GOtv.

Ghana’s Shirley Frimpong-Manso, Lydia Forson, Adjetey and Chris Attoh made it to list of nominees this year.

Below is a full list of your movie and actor, who made it on the list this year.

Best Short Film/Online Video

  • The Housewife
  • Tolu Penance
  • Lodgers
  • Tanwa, The Child We Wanted

 

Best Documentary

  • The Flesh Business
  • Nightfall in Lagos
  • God’s Wives
  • Omidan, Styles Defunt by Ayaworanho3D
  • Calabar Carnival;What the People think

 

Best Indigenous Language Movie/TV Series – Hausa

  • Mansoor
  • Umar Sanda
  • Dadin Kowa Sabon Salo
  • Uwar Bari
  • Rashinsani

 

Best Indigenous Language Movie/TV series-Igbo

  • Bound
  • Ofuobi
  • Uwa Na Eme
  • Ntughari
  • Oge Nkem
  • Ego Malaysia

 

Best Indigenous Langauge Movie/TV series-Yoruba

  • Alakit
  • Adab
  • Etiko Onigebu
  • Egun Iran Kinni
  • Osun Sengese

 

Best Indigenous Language Movie/TV series – Swahili

  • Supa Modo
  • T-Junction
  • Keru
  • Mkaza Mwana
  • Petu Na Garu

 

Best Movie Southern Africa

  • Descent
  • The Road to Sunrise
  • Salute
  • Jomako Black Democracy
  • Nyasaland

 

Best Movie East Africa

  • 18 Hours
  • Devil’s Chest
  • The Forbidden
  • Rain
  • Bella

 

Best Lighting Designer Movie/TV series

  • Tatu
  • Kada River
  • Hidden
  • Lotanna
  • Children of Mud

 

Best Overall Movie

  • Potato Potahto
  • Alter Ego
  • 18 Hours
  • Devil’s Chest
  • Descent
  • The Road to Sunrise

 

Best Supporting Actress in a Drama (Movie/TV series)

  • Toyin Abraham- Tatu
  • Dorcas Fapson- Banana Island Ghost
  • Funlola Aofiyebi-Raimi- Tatu
  • Ebele Okaro- BlackRose
  • Lydia Forson- Isoken
  • Emem Inwang- Alter Ego

 

Best Writer (Movie/TV Series)

  • Aloaye Omoake- Idemuza
  • Kehinde Joseph- Soul Tie
  • Stanlee Ohikhuare- Idahosa Trails
  • Njue Kevin- 18 Hours
  • Mulindwa Richard- The Torture
  • Patrick Nnamani/Koye O/ Moses Inwang- Alter Ego
  • Tomi Adesina- Hakkunde

 

Best Television Serie

  • Gina and Friends
  • Professor JohnBull- Childless Wives
  • Papa Ajasco Reloaded
  • This Is It
  • Relatives

 

Best Picture Editor Movie/TV series

  • Idemuza
  • 18 Hours
  • Alter Ego
  • Hakkunde Hidden

Best Make-up Artist Movie/TV series

  • Tatu
  • Ojukokoro
  • What Lies Within
  • Disguise
  • Lotanna

 

Best Supporting Actor in a Drama (Movie/TV series)

  • Saidi Balogun- Banana Island Ghost
  • Tomiwa Edun- Banana Island Ghos
  • Falz-New Money
  • Kunle Idowu- Idahosa Trails
  • Gabriel Afolayan- Okafor’s Law
  • Wale Ojo- Betrayal

 

Best Art Director Movie/TV series

  • Don Omope, Uzoma Mike, Ebunoluwa Fatogun-Tatu
  • Jade Osiberu- Isoke
  • Stanlee Ohinkhuare- Idahosa Trails
  • Imoh Umoren- Children of Mud
  • Yusuf Hasan- Hidden
  • Tunji Afolayan- Lotanna

 

Best Cinematographer(Movie/TV series)

  • Akpe Ododoru- Tatu
  • Dickson Godwin- Idemuza
  • Lester Millado- T-Junction
  • Rwamusigazi Kyakunzire-The Tortur
  • Yinka Edward- Okafor’s Law
  • Bishop Blunt/Adeoye Adeniyi- Alter Ego

 

Best Actress in a Comedy(Movie/TV series)

  • Bimbo Ademoye- Back Up Wife
  • Queen Nwokoye-Excess Luggage
  • Rita Dominic- The Big Fat Lie

 

  • Adesua Etomi- 10 Days in Sun City
  • Nyce Wanjeri- Auntie Boss
  • Dakore Akande- Isoken

 

Best Actor in a Drama(Movie/TV series

  • Agaba Joan- The Torture
  • Keira Hewatch- Witness Box
  • Miriam Kayode- Children of Mud
  • Cinderella Sanyu- Bella
  • Omotola Jalade Ekende- Alter Ego
  • Lilian Echelon- Alter Ego

 

Best Director(Movie/TV series)

  • Moses Inwang
  • Alaoye Omoake
  • Asurf Olusey
  • Don Omope
  • Jade Osiberu
  • Mulindwa Richard
  • Shirley Frimpong Manso

 

Best Sound Editor(Movie/TV series)

  • Kolade Morokinyo- Tatu
  • Stanlee Ohikhuare-Idahosa Trails
  • Zezom Gnawni- Alter Ego
  • Dayo Thompson- Ojukokoro (Greed)
  • James Coon Falcon- Hakkunde

 

Best Sound Track (Movie/TV series)

  • Mo
  • Banana Island
  • Ghost
  • Bella
  • Tatu
  • Idahosa Trails
  • 18 Hours

Best Costume Designer(Movie/TV series)

  • Yolanda Okereke
  • Jade Osiberu
  • Christie Brown
  • Joan Gbefwi
  • Ngozi Obasi and James Bessinone

 

Best Actor in a Drama(Movie/TV series)

  • Wale Ojo- Alter Ego
  • Kalu Ikeagwu- Benevolence
  • Rushabiro Raymond-The Tortur
  • Adjetey Anang- Keteke
  • Adjetey Anang- Sidechic Gang
  • Chris Attoh- Esohe

 

Best Actor in a Comedy (Movie/TV series)

  • Kalu Ikeagwu- Dr Mekam
  • Blossom Chukwujekwu- The Big Fat Lie
  • IK Ogbona- Excess Luggage
  • Jimmy Odukoya- Guynman
  • OC Ukeje- Potato Potahto
  • Odunlade Adekola- A Million Baby

 

Best Movie West Africa

  • Potato Poataht
  • Alter Ego
  • Isoken
  • Tatu
  • Children of Mud
  • Lotanna

 

Voting for the AMVCAs open  from 8:30pm (WAT) on Saturday, 30th June, 2018 and close on Sunday, 24th August, 2018. All terms and condition apply and are available on the Africa Magic Website. Viewers can join the conversation using hashtag #AMVCA2018 and follow @dstvng, @gotvng and @africamagictv on Twitter for more updates.

 

 

 

 

 

 

 

Load More Related Articles
Load More By Josephine Amoako
Load More In Entertainment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also

Ralph Lauren to receive Honorary Knighthood

Ralph Lauren will be the first American fashion designer to ever be honored as Honorary Kn…