Home Entertainment 2020 Creative Arts Emmy Awards: winners list

2020 Creative Arts Emmy Awards: winners list

The 2020 Emmy pickups have started with The Creative Arts Emmys, which honors outstanding artistic and technical achievement in a variety of television program genres, guest performances in weekly series, as well as exceptional work in the animation, reality, and documentary categories.

The virtual ceremony kicked- started on Monday, September 14 with HBO’s ‘The Appolo’ winning outstanding documentary or non-fiction special. ‘RuPaul’s Drag Race (VH1)’ also won for outstanding casting for a reality program.

Night two of the event, Tuesday September 15, afforded HBO three more wins for ‘Last Week Tonight with a John Oliver’ in the outstanding writing for a variety series, outstanding technical direction, camerawork, video control for a series (episode 629) and outstanding picture editing for variety programming (Eat Shit Bob! segment) categories. In the outstanding music direction category, CBS won for ‘The Kennedy Centre Honors’ while Eddie Murphy’s Saturday Night Live hosted episode NBC an outstanding direction for a variety series.

Apple TV + bagged its first Emmy win with ‘Carpool Karaoke: The Series’ in the outstanding short form Variety series category.

Night three, which took place on Wednesday, September 16, also scored Disney + its first Emmy wins in the outstanding cinematography for a single-camera series (half-hour) for (The Mandalorian, “Chapter 7: The Reckoning”), outstanding production design for a narrative program (half-hour) for (The Mandalorian, “Chapter 1: The Mandalorian”), outstanding sound mixing for a comedy or drama series (half-hour) and animation and outstanding special visual effects for (The Mandalorian, “Chapter 2: The Child”).

Check below for the full list of winners so far:

Night 3 – Wednesday, Sept. 16

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A LIMITED SERIES OR MOVIE

•             Defending Jacob, “After” (Apple TV+)

•             Devs, “Episode 7” (FX Networks)

•             The Plot Against America, “Part 1” (HBO)

•             Watchmen, “Little Fear Of Lightning” (HBO)

•             WINNER: Watchmen, “This Extraordinary Being” (HBO)

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A MULTI-CAMERA SERIES

•             Bob Hearts Abishola, “Ice Cream For Breakfast” (CBS)

•             Family Reunion, “Remember Black Elvis?” (Netflix)

•             WINNER: The Ranch, “It Ain’t My Fault” (Netflix)

•             Will & Grace, “Accidentally On Porpoise” (NBC)

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A SINGLE-CAMERA SERIES (HALF-HOUR)

•             The End Of The F***ing World, “Episode 2” (Netflix)

•             Homecoming, “Giant” (Prime Video)

•             Insecure, “Lowkey Happy” (HBO)

•             Insecure, “Lowkey Lost” (HBO)

•             WINNER: The Mandalorian, “Chapter 7: The Reckoning” (Disney+)

OUTSTANDING CONTEMPORARY HAIRSTYLING

•             WINNER: black-ish, “Hair Day” (ABC)

•             Grace And Frankie, “The Laughing Stock” (Netflix)

•             The Handmaid’s Tale, “Liars” (Hulu)

•             The Politician, “Pilot” (Netflix)

•             Schitt’s Creek, “Happy Ending” (Pop TV)

•             This Is Us, “Strangers: Part Two” (NBC)

OUTSTANDING FANTASY/SCI-FI COSTUMES

•             Carnival Row, “Aisling” (Prime Video)

•             The Handmaid’s Tale, “Household” (Hulu)

•             The Mandalorian, “Chapter 3: The Sin” (Disney+)

•             WINNER: Watchmen, “It’s Summer And We’re Running Out Of Ice” (HBO)

•             Westworld, “Parce Domine” (HBO)

OUTSTANDING MULTI-CAMERA PICTURE EDITING FOR A COMEDY SERIES

•             The Conners, “Slappy Holidays” (ABC)

•             WINNER: One Day At A Time, “Boundaries” (Pop TV)

•             Will & Grace, “We Love Lucy” (NBC)

•             Will & Grace, “What A Dump” (NBC)

OUTSTANDING PERIOD COSTUMES

•             WINNER: The Crown, “Cri De Coeur” (Netflix)

•             Hollywood, “A Hollywood Ending” (Netflix)

•             The Marvelous Mrs. Maisel, “It’s Comedy Or Cabbage” (Prime Video)

•             Mrs. America, “Shirley” (FX Networks)

•             Pose, “Acting Up” (FX Networks)

OUTSTANDING PERIOD MAKEUP AND/OR CHARACTER MAKEUP (NON-PROSTHETIC)

•             American Horror Story: 1984, “The Lady In White” (FX Networks)

•             Hollywood, “Outlaws” (Netflix)

•             WINNER: The Marvelous Mrs. Maisel, “It’s Comedy Or Cabbage” (Prime Video)

•             Pose, “Acting Up” (FX Networks)

•             Star Trek: Picard, “Stardust City Rag” (CBS All Access)

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A NARRATIVE CONTEMPORARY PROGRAM (ONE HOUR OR MORE)

•             Big Little Lies, “What Have They Done?” “The Bad Mother,” “I Want To Know” (HBO)

•             WINNER: The Handmaid’s Tale, “Household” (Hulu)

•             Killing Eve, “Are You From Pinner?” (BBC America)

•             The Morning Show, “In The Dark Night Of The Soul It’s Always 3:30 In The Morning” (Apple TV+)

•             Ozark, “Wartime” (Netflix)

•             Succession, “This Is Not For Tears” (HBO)

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A NARRATIVE PROGRAM (HALF-HOUR)

•             GLOW, “Up, Up, Up” (Netflix)

•             WINNER: The Mandalorian, “Chapter 1: The Mandalorian” (Disney+)

•             Space Force, “THE LAUNCH” (Netflix)

•             What We Do In The Shadows, “Resurrection,” “Collaboration,” “Witches” (FX Networks)

•             Will & Grace, “We Love Lucy” (NBC)

OUTSTANDING PROSTHETIC MAKEUP FOR A SERIES, LIMITED SERIES, MOVIE OR SPECIAL

•             American Horror Story: 1984, “True Killers” (FX Networks)

•             Hollywood, “Jump” (Netflix)

•             The Mandalorian, “Chapter 6: The Prisoner” (Disney+)

•             Pose, “Love’s In Need Of Love Today” (FX Networks)

•             WINNER: Star Trek: Picard, “Absolute Candor” (CBS All Access)

•             Westworld, “Crisis Theory” (HBO)

OUTSTANDING SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A DRAMA SERIES

•             The Mandalorian, “Chapter 2: The Child” (Disney+)

•             The Mandalorian, “Chapter 4: Sanctuary” (Disney+)

•             The Mandalorian, “Chapter 8: Redemption” (Disney+)

•             Ozark, “Fire Pink” (Netflix)

•             Ozark, “Wartime” (Netflix)

•             Stranger Things, “Chapter Eight: The Battle Of Starcourt” (Netflix)

•             Succession, “DC” (HBO)

•             WINNER: Succession, “This Is Not For Tears” (HBO)

OUTSTANDING SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A LIMITED SERIES OR MOVIE

•             El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)

•             Mrs. America, “Phyllis” (FX Networks)

•             WINNER: Watchmen, “A God Walks In To Abar” (HBO)

•             Watchmen, “It’s Summer And We’re Running Out Of Ice” (HBO)

•             Watchmen, “This Extraordinary Being” (HBO)

OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (ONE HOUR)

•             Better Call Saul, “Bagman” (AMC)

•             The Boys, “The Name Of The Game” (Prime Video)

•             The Crown, “Aberfan” (Netflix)

•             Star Trek: Picard, “Et In Arcadia Ego: Part 2” (CBS All Access)

•             WINNER: Stranger Things, “Chapter Eight: The Battle Of Starcourt” (Netflix)

•             Westworld, “Parce Domine” (HBO)

OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (HALF-HOUR) AND ANIMATION

•             GLOW, “The Libertines” (Netflix)

•             WINNER: The Mandalorian, “Chapter 1: The Mandalorian” (Disney+)

•             Silicon Valley, “Exit Event” (HBO)

•             Space Force, “THE LAUNCH” (Netflix)

•             What We Do In The Shadows, “The Return” (FX Networks)

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (HALF-HOUR) AND ANIMATION

WINNER: The Mandalorian, “Chapter 2: The Child” (Disney+)

•             Modern Family, “Finale Part 1” (ABC)

•             The Ranch, “Fadeaway” (Netflix)

•             Schitt’s Creek, “Happy Ending” (Pop TV)

•             Space Force, “SAVE EPSILON 6!” (Netflix)

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A LIMITED SERIES OR MOVIE

•             American Horror Story: 1984, “Camp Redwood” (FX Networks)

•             Devs, “Episode 3” (FX Networks)

•             El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix)

•             Hollywood, “Hooray For Hollywood” (Netflix)

•             WINNER: Watchmen, “This Extraordinary Being” (HBO)

OUTSTANDING SPECIAL VISUAL EFFECTS

•             Lost In Space, “Ninety-Seven” (Netflix)

•             WINNER: The Mandalorian, “Chapter 2: The Child” (Disney+)

•             Stranger Things, “Chapter Eight: The Battle Of Starcourt” (Netflix)

•             Watchmen, “See How They Fly” (HBO)

•             Westworld, “Crisis Theory” (HBO)

OUTSTANDING SPECIAL VISUAL EFFECTS IN A SUPPORTING ROLE

•             Devs, “Episode 8” (FX Networks)

•             The Handmaid’s Tale, “Household” (Hulu)

•             Tales From The Loop, “Loop” (Prime Video)

•             Tom Clancy’s Jack Ryan, “Strongman” (Prime Video)

•             WINNER: Vikings, “The Best Laid Plans” (HISTORY)

•             Night 2 – Tuesday, Sept. 15

OUTSTANDING SHORT FORM VARIETY SERIES

•             Beeing At Home With Samantha Bee (TBS)

•             Between Two Ferns With Zach Galifianakis: The Movie, Sorta Uncut Interviews (Netflix)

•             WINNER: Carpool Karaoke: The Series (Apple TV+)

•             Jimmy Kimmel’s Quarantine Minilogues (YouTube/JimmyKimmelLive)

•             The Randy Rainbow Show (YouTube)

OUTSTANDING VARIETY SKETCH SERIES

•             A Black Lady Sketch Show (HBO)

•             Drunk History (Comedy Central)

•             WINNER: Saturday Night Live (NBC)

OUTSTANDING VARIETY SPECIAL (LIVE)

•             77th Annual Golden Globe Awards (NBC)

•             WINNER: Live In Front Of A Studio Audience: “All In The Family” And “Good Times” (ABC)

•             The Oscars (ABC)

•             Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez And Shakira (FOX)

•             73rd Annual Tony Awards (CBS)

OUTSTANDING CONTEMPORARY HAIRSTYLING FOR A VARIETY, NONFICTION, OR REALITY PROGRAM

•             A Celebration Of The Music From Coco (Disney+)

•             Dancing With The Stars, “Episode 2802” (ABC)

•             The Oscars (ABC)

•             WINNER: RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch” (VH1)

•             The Voice, “Top 10” (NBC)

OUTSTANDING CONTEMPORARY MAKEUP FOR A VARIETY, NONFICTION OR REALITY PROGRAM (NONPROSTHETIC)

•             Dancing With The Stars, “Disney Night” (ABC)

•             The Little Mermaid Live! (ABC)

•             The Oscars (ABC)

•             WINNER: RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch” (VH1)

•             The Voice, “Top 10” (NBC)

OUTSTANDING COSTUMES FOR A VARIETY, NONFICTION, OR REALITY PROGRAM

•             Dancing With The Stars, “Halloween Night” (ABC)

•             Drunk History, “Fame” (Comedy Central)

•             WINNER: The Masked Singer, “The Season Kick-Off Mask-Off: Group A” (FOX)

•             RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch” / “Costumes: RuPaul’s Costumes” (VH1)

•             Saturday Night Live, “Host: Eddie Murphy” (NBC)

OUTSTANDING DIRECTING FOR A VARIETY SERIES

•             A Black Lady Sketch Show, “Born At Night, But Not Last Night” (HBO)

•             The Daily Show With Trevor Noah, “Dr. Fauci Answers Trevor’s Questions About Coronavirus” (Comedy Central)

•             Last Week Tonight With John Oliver, “Episode 629” (HBO)

•             The Late Show With Stephen Colbert, “Live Show; Chris Christie; Nathaniel Rateliff” (CBS)

•             WINNER: Saturday Night Live, “Host: Eddie Murphy” (NBC)

•             Tiffany Haddish Presents: They Ready, “Flame Monroe” (Netflix)

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN/LIGHTING DIRECTION FOR A VARIETY SPECIAL

•             62nd Grammy Awards (CBS)

•             The Kennedy Center Honors (CBS)

•             The Oscars (ABC)

•             WINNER: Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez And Shakira (FOX)

•             73rd Annual Tony Awards (CBS)

OUTSTANDING MUSIC DIRECTION

•             WINNER: The Kennedy Center Honors (CBS)

•             Let’s Go Crazy: The Grammy Salute To Prince (CBS)

•             The Oscars (ABC)

•             Saturday Night Live, “SNL At Home #1” (NBC)

•             Super Bowl LIV Halftime Show Starring Jennifer Lopez And Shakira (FOX)

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR VARIETY PROGRAMMING

•             The Daily Show With Trevor Noah, “Trump’s Coronavirus Address (Bloopers Included) And Trevor’s Audience Tribute Song” (Comedy Central)

•             Dave Chappelle: Sticks & Stones (Netflix)

•             Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize For American Humor (PBS)

•             WINNER: Last Week Tonight With John Oliver, “Eat Shit Bob! (segment)” (HBO)

•             Last Week Tonight With John Oliver, “The Journey of ChiiJohn: Chapter 2 (segment)” (HBO)

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A VARIETY, REALITY OR COMPETITION SERIES

•             At Home With Amy Sedaris, “Outdoor Entertaining” (Travel)

•             Drunk History, “Bad Blood” (Comedy Central)

•             Last Week Tonight With John Oliver, “Episode 629” (HBO)

•             Queer Eye, “We’re In Japan!: The Ideal Woman” (Netflix)

•             WINNER: Saturday Night Live, “Host: Eddie Murphy,” “Host: John Mulaney” (NBC)

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A VARIETY SPECIAL

•             77th Annual Golden Globe Awards (NBC)

•             62nd Grammy Awards (CBS)

•             The Little Mermaid Live! (ABC)

•             Live In Front Of A Studio Audience: “All In The Family” And “Good Times” (ABC)

•             WINNER: The Oscars (ABC)

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A VARIETY SERIES OR SPECIAL

•             The Daily Show With Trevor Noah, “Jessie Reyez” (Comedy Central)

•             Dave Chappelle: Sticks & Stones (Netflix)

•             62nd Grammy Awards (CBS)

•             Last Week Tonight With John Oliver, “Episode 629” (HBO)

•             WINNER: The Oscars (ABC)

OUTSTANDING TECHNICAL DIRECTION, CAMERAWORK, VIDEO CONTROL FOR A SERIES

•             Curb Your Enthusiasm, “The Spite Store” (HBO)

•             Jimmy Kimmel Live!, “Jimmy Kimmel Live in Brooklyn – Jon Stewart, Benedict Cumberbatch, Kelly Ripa, And Music From David Byrne” (ABC)

•             WINNER: Last Week Tonight With John Oliver, “Episode 629” (HBO)

•             Saturday Night Live, “Host: Woody Harrelson” (NBC)

•             The Voice, “Live Finale” (NBC)

OUTSTANDING TECHNICAL DIRECTION, CAMERAWORK, VIDEO CONTROL FOR A SPECIAL

•             2019 American Music Awards (ABC)

•             Dave Chappelle: Sticks & Stones (Netflix)

•             The Little Mermaid Live! (ABC)

•             WINNER: Live In Front Of A Studio Audience: “All In The Family” And “Good Times” (ABC)

•             The Oscars (ABC)

OUTSTANDING WRITING FOR A VARIETY SERIES

•             The Daily Show With Trevor Noah (Comedy Central)

•             Full Frontal With Samantha Bee (TBS)

•             WINNER: Last Week Tonight With John Oliver (HBO)

•             Late Night With Seth Meyers (NBC)

•             The Late Show With Stephen Colbert (CBS)

•             Night 1 – Monday, Sept. 14

OUTSTANDING DOCUMENTARY OR NONFICTION SPECIAL

•             WINNER: The Apollo (HBO)

•             Beastie Boys Story (Apple TV+)

•             Becoming (Netflix)

•             The Great Hack (Netflix)

•             Laurel Canyon: A Place in Time (EPIX)

OUTSTANDING HOSTED NONFICTION SERIES OR SPECIAL

•             Comedians in Cars Getting Coffee (Netflix)

•             WINNER: Leah Remini: Scientology and the Aftermath (A&E)

•             Ugly Delicious (Netflix)

•             VICE (Showtime)

•             The World According to Jeff Goldblum (Disney+)

OUTSTANDING SHORT FORM NONFICTION OR REALITY SERIES

•             Between the Scenes – The Daily Show (Comedy Central)

•             Full Frontal With Samantha Bee Presents: Pandemic Video Diaries (TBS)

•             WINNER: National Geographic Presents: Creating Cosmos: Possible Worlds (National Geographic)

•             Pose: Identity, Family, Community (FX Networks)

•             RuPaul’s Drag Race Out of the Closet (VH1)

OUTSTANDING STRUCTURED REALITY PROGRAM

•             Antiques Roadshow (PBS)

•             Love Is Blind (Netflix)

•             WINNER: Queer Eye (Netflix)

•             Shark Tank (ABC)

•             A Very Brady Renovation (HGTV)

OUTSTANDING CASTING FOR A REALITY PROGRAM

•             Born This Way (A&E)

•             Love Is Blind (Netflix)

•             Queer Eye (Netflix)

•             WINNER: RuPaul’s Drag Race (VH1)

•             The Voice (NBC)

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A NONFICTION PROGRAM

•             American Factory (Netflix)

•             Apollo 11 (CNN)

•             Becoming (Netflix)

•             WINNER: The Cave (National Geographic)

•             Sea of Shadows (National Geographic)

•             Serengeti (Rebirth)

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A REALITY PROGRAM

•             Cheer, “Hit Zero” (Netflix)

•             WINNER: Life Below Zero, Series Body of Work (National Geographic)

•             Queer Eye, “We’re In Japan!: Japanese Holiday” (Netflix)

•             RuPaul’s Drag Race, Series Body of Work (VH1)

•             Survivor, Series Body of Work (CBS)

OUTSTANDING DIRECTING FOR A DOCUMENTARY/NONFICTION PROGRAM

•             WINNER: American Factory (Netflix)

•             Apollo 11 (CNN)

•             Becoming (Netflix)

•             The Cave (National Geographic)

•             The Last Dance, “Episode 7” (ESPN)

•             Tiger King: Murder, Mayhem and Madness, “Cult of Personality” (Netflix)

OUTSTANDING DIRECTING FOR A REALITY PROGRAM

•             WINNER: Cheer, “Daytona” (Netflix)

•             LEGO Masters, “Mega City Block” (FOX)

•             Queer Eye, “Disabled But Not Really” (Netflix)

•             RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch” (VH1)

•             Top Chef, “The Jonathan Gold Standard” (Bravo)

OUTSTANDING MUSIC COMPOSITION FOR A DOCUMENTARY SERIES OR SPECIAL (ORIGINAL DRAMATIC SCORE)

•             Becoming (Netflix)

•             Home, “Maine” (Apple TV+)

•             McMillion$, “Episode 1” (HBO)

•             Tiger King: Murder, Mayhem and Madness, “Not Your Average Joe” (Netflix)

•             WINNER: Why We Hate, “Tools & Tactics” (Discovery Channel)

OUTSTANDING NARRATOR

•             Kareem Abdul-Jabbar, Black Patriots: Heroes of the Revolution (History)

•             Chiwetel Ejiofor, The Elephant Queen (Apple TV+)

•             Angela Bassett, The Imagineering Story, “The Happiest Place On Earth” (Disney+)

•             Lupita Nyong’o, Serengeti, “Destiny” (Discovery Channel)

•             WINNER: David Attenborough, Seven Worlds, One Planet, “Antarctica” (BBC America)

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR A NONFICTION PROGRAM

•             American Factory (Netflix)

•             WINNER: Apollo 11 (CNN)

•             Beastie Boys Story (Apple TV+)

•             The Last Dance, “Episode 1” (ESPN)

•             McMillion$, “Episode 3” (HBO)

•             Tiger King: Murder, Mayhem and Madness, “Cult of Personality” (Netflix)

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR A STRUCTURED REALITY OR COMPETITION PROGRAM

•             LEGO Masters, “Mega City Block” (FOX)

•             Queer Eye, “Disabled But Not Really” (Netflix)

•             WINNER: RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch” (VH1)

•             Survivor, “It’s Like a Survivor Economy” (CBS)

•             Top Chef, “The Jonathan Gold Standard” (Bravo)

OUTSTANDING PICTURE EDITING FOR AN UNSTRUCTURED REALITY PROGRAM

•             WINNER: Cheer, “God Blessed Texas” (Netflix)

•             Deadliest Catch, “Cold War Rivals” (Discovery Channel)

•             Life Below Zero, “The New World” (National Geographic)

•             RuPaul’s Drag Race: Untucked, “The Ball Ball” (VH1)

OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A NONFICTION OR REALITY PROGRAM (SINGLE OR MULTI-CAMERA)

•             WINNER: Apollo 11 (CNN)

•             Beastie Boys Story (Apple TV+)

•             Cheer, “Daytona” (Netflix)

•             Laurel Canyon: A Place in Time (EPIX)

•             McMillion$, “Episode 1” (HBO)

•             Tiger King: Murder, Mayhem and Madness, “Cult of Personality” (Netflix)

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A NONFICTION OR REALITY PROGRAM (SINGLE OR MULTI-CAMERA)

•             WINNER: Apollo 11 (CNN)

•             Beastie Boys Story (Apple TV+)

•             Cheer, “Daytona” (Netflix)

•             Laurel Canyon: A Place in Time (EPIX)

•             RuPaul’s Drag Race, “I’m That Bitch” (VH1)

•             Tiger King: Murder, Mayhem and Madness, “The Noble Thing To Do” (Netflix)

OUTSTANDING WRITING FOR A NONFICTION PROGRAM

•             Beastie Boys Story (Apple TV+)

•             The Cave (National Geographic)

•             Circus of Books (Netflix)

•             WINNER: Don’t F**k With Cats: Hunting an Internet Killer, “Closing The Net” (Netflix)

•             McMillion$, “Episode 1” (HBO)

Load More Related Articles
Load More By Larry Adams
Load More In Entertainment
Comments are closed.

Check Also

2020 Billboard Music Awards: Full list of winners

Post Malone has been named top artist at the 2020 Billboard Music Awards, alongside eight …